Martin Lechowicz

Ofenzywa polska

Jak wczoraj i dziś czytałem o tym, co ludzie piszą o meczu Polska-Rosja, to skojarzyło mi się to z tym, co pisała prasa Polska we wrześniu 1939 roku.

Na przykład 12 września 1939 roku dziennik "Chwila" tak pisał o przebiegu wojny:

Impet ofenzywny wielokrotnie liczniejszego i zaopatrzonego w duże ilości broni pancernej i lotnictwa wroga, uległ zahamowaniu. Stało się to dzięki bohaterskiej postawie żołnierza polskiego.

Mam jakieś niezdrowe skojarzenia...

Z kolei w dzienniku "Czas" z 14 września można znaleźć notkę o tytule: "Niemcom nie udała się wojna błyskawiczna"...

Hura, wygrywamy! Ofenzywa zahamowana, wojna im nie wyszła, za parę tygodni będziemy w Berlinie jak tak dalej pójdzie!

Notka mówi:

Prasa duńska pisze, że sfery narodowo-socjal. w Niemczech są ogromnie zaniepokojone niepowodzeniami niemieckimi na froncie wschodnim. Według bowiem planu niemieckiego 8-go września miała być zajęta Warszawa, a 10-go b.m. miał Hitler stanąć na Zamku Warszawskim, jak to było w Hradczynie po okupacji Czech.

Niepowodzenia niemieckie musiały być zupełnie oczywiste, a ofenzywa zahamowana na amen. Skoro tak piszą w gazetach, to musi tak być!

W dwa tygodnie później Warszawa skapitulowała...

Do dziś nikt w Polsce nie wie, jak to się mogło stać.

To ja, w niereformowalnym duchu polskości, chciałem powiedzieć, że Polska radzi sobie na Euro 2012 doskonale! Reprezentacja jest jak dotąd niepokonana i gra coraz lepiej. Ostatni mecz był piękny, a sam Christian Karembeu powiedział, że był Błaszczykowskim zachwycony.

Jestem pełen dobrych myśli.

No, to napiszę coś jeszcze za dwa tygodnie...

comments powered by Disqus

Zobacz też:

Wojtyła nie stał w kolejkach 17

Tyle rzeczy się dzieje na świecie! Osamę bin Ladena znaleźli. Kolejny raz. I zabili nawet. Kolejny raz.

A ja stoję w kolejce.

Cała medialna Polska wrze, huczy, burczy i kipi, albowiem najpopularniejszy człowiek w historii wszechświata, trzy razy bardziej zasłużony niż Bolesław Chrobry i piętnaście razy bardziej święty niż Jezus Chrystus, Karol Wojtyła Wielki doczekał się beatyfikacji...

© Martin Lechowicz 2016. Wszystkie prawa i tak dalej.